Najbardziej atrakcyjne miejsca do snorkelingu w Europie

Każdy, kto próbował snorkelingu wie, że to wciąga. Kluczowa jest pierwsza próba i miejsce, w którym ma ona miejsce. Co prawda na Malediwy jest dość daleko, ale także w Europie znaleźć można spektakularne podwodne krajobrazy. Poniżej umieściliśmy zestawienie miejsc, które według nas idealnie nadają się do snorkelingu. Być może nawet weźmiecie je pod uwagę planując kolejne wakacje?

Portugalia

Nad Atlantykiem znaleźć można jedne z najpiękniejszych miejsc do snorkelingu w Europie. Ktokolwiek spędza wakacje w Algarve będzie miał w pobliżu zapierające dech w piersiach jaskinie podwodne, lasy wodorostów i imponujące strome ściany a nawet wraki statków. Nie będziecie tu sami, towarzyszyć Wam będą szczupaki i mureny, langusty i kałamarnice, czy pływające pomiędzy ukwiałami homary i koniki morskie. Jeśli szukacie czegoś wyjątkowego, wybierzcie się na Azory. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli wypatrzeć wieloryba czy delfina!

Francja

Wraki zatopionych statków, rafy koralowe i podwodne jaskinie – wybrzeże śródziemnomorskie posiada bogatą ofertę dla miłośników snorkelingu i jest wśród nich niezwykle popularne ze względu na przyjemną temperaturę wody. Na Korsyce warto jest zanurzyć się na zachodnim wybrzeżu pośród licznych jaskiń i mieszkańców morskich otchłani. Wyjątkową destynację stanowi także Banyuls-Cerberé, rezerwat morski na południu regionu Langwedocja-Roussillon, będący nie tylko pierwszym rezerwatem przyrody we Francji, ale także jedynym położonym w całości w wodzie. Rezerwat ten ciągnie się wzdłuż linii wybrzeża na dystansie 6,5 km. Przez cały sezon można zwiedzać to miejsce także łodzią podwodną podziwiając różne gatunki ryb, muszle czy piękny, czerwony koral szlachetny.

Włochy

Najpopularniejsze miejsca do snorkelingu w Europie znajdują się na długich plażach wybrzeża Adriatyku na wschodzie i nad Morzem Tyrreńskim na zachodzie, co nie ułatwia wyboru podczas planowania wakacji. Świat podwodny jest niezwykle zróżnicowany, szczególnie w okolicach skalistego wybrzeża. Nie ważne czy jest to Cinque Terre, pas wybrzeża wzdłuż Riwiery w północno-zachodniej części Włoch, wyspa Ischia w Zatoce Neapolitańskiej, laguny w okolicy Wenecji czy Capri z mnóstwem niewielkich jaskiń… jeśli spędzacie wakacje we Włoszech, koniecznie spakujcie sprzęt do snorkelingu.

Fantastycznym światem podwodnym mogą pochwalić się także okolice Sycylii. Palermo, Taormina, Syrakuzy a nawet maleńkie, zalesione wyspy jak np. Pantelleria i Ustica zapraszają na wyprawy snorkelingowe. Region dookoła wulkanu Ustica to pierwszy podwodny teren pracy konserwacyjnych we Włoszech. Różnorodność przyrody jest niezwykła, wyjątkowo kolorowa i zróżnicowana, szczególnie przy ciemnych skałach wulkanicznych. Wyjątkową Wyspę Cyklopów na wschodnim wybrzeżu Sycylii podziwiać można nurkując w Aci Trezza.

Podwodny krajobraz okolicy wyspy Elba to wprost konieczność dla fanów snorkelingu. Wyspa na archipelagu Toskanii znana jest nie tylko z dużych czerwonych koralowców. W kryształowo czystych wodach dookoła Capo Sant’Andrea znajdują się rozległe tereny z wysoką trawą morską Posidonia, która stanowi idealny habitat dla leszczy czy koników morskich. Jedno z najpopularniejszych miejsc to oczywiście Pomonte, gdzie można podziwiać wrak statku kupieckiego Elviscot położony na głębokości zaledwie dziesięciu metrów, co czyni go łatwo dostępnym dla uprawiających snorkeling.

Chorwacja

Vrsar, Makarska, Pula… wszystkie trzy uznawane są za raj do snorkelingu. W kryształowo czystej wodzie widoczność do 50 metrów głębokości nie jest rzadkością. To idealne warunki do podziwiania rzadkich muszli często o długości sięgającej metra, będących pod ścisłą ochroną. W licznych podwodnych jaskiniach kryją się wodne żółwie, ośmiornice i pająki wodne, można także natknąć się na wrak statku. Idealne warunki do snorkelingu oferuje też wyspa Losinj. Przez ponad sto lat Zatoka Suncana przyciągała entuzjastów sportów wodnych.

Hiszpania

Jedne z najpiękniejszych plaż wybrzeża śródziemnomorskiego znaleźć można na Costa Brava. Idealne do snorkelingu są zwłaszcza mniejsze plaże dzięki skalistemu podłożu, które zapewnia idealną widoczność. Niezwykle popularna jest mała katalońska miejscowość Roses w północno-wschodniej części Hiszpanii. Warto też zanurkować w okolicach Saint Feliu de Guixols czy Empuriabrava poza Costa Brava. Fascynujące rafy koralowe i bajkowa trawa morska zapewniają spektakularną różnorodność kolorów oraz dom dla wielu ryb i mięsożerców.

 

Okularki do nurkowania, płetwy i rurka, nie musicie zabierać ich ze sobą, by odkryć wyjątkowy podwodny krajobraz Europy. Niezbędny sprzęt często wypożyczyć czy kupić można na miejscu. Na miejscu znajdują się też szkoły nurkowania, które oferują wyprawy snorkelingowe z przewodnikiem. Jeśli zatem potraficie pływać i macie ochotę na wyjątkowy rodzaj zwiedzania okolicy, zachęcamy wybór powyższych miejsc na kolejne wakacje!

Ze słonecznymi pozdrowieniami,

Kasia z Vacansoleil

Mogą Cię również zainteresować