Jeziora Plitwickie – jak zwiedzać, ile kosztują bilety, co ze sobą zabrać?

Jeziora Plitwickie to zdecydowanie jedno z najbardziej charakterystycznych i najbardziej znanych miejsc w Chorwacji. Park ten nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oto kilka praktycznych informacji, które z pewnością przydadzą Ci się podczas planowania podróży.

Pobierz darmowy przewodnik do druku – Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie położone są w środkowej części kraju około 140 kilometrów od Zagrzebia, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Jego największą atrakcję stanowi zespół 16 jezior krasowych połączonych ze sobą pięknymi wodospadami. W parku znajdują się trasy, które możecie pokonać pieszo – a będzie to spacer wyjątkowo przyjemny. Trasy prowadzące przez drewniane pomosty łączące jeziora i wodospady dają możliwość podziwiania nie tylko otaczającego Was krajobrazu, ale również świata podwodnego. Dodatkową atrakcją jest również krótki rejs statkiem pasażerskim lub pociągiem drogowym (wszystko wliczone w cenę biletu).

Na zwiedzanie parku trzeba przeznaczyć cały dzień

Samochód najlepiej zostawić na parkingu tutaj:

W 2021 wprowadzono obowiązkową rezerwację biletów online. Rezerwacji dokonasz TUTAJ. To proste i wygodne, a dodatkowo to oszczędność czasu i gwarancja miejsca – ilość osób w parku jest ograniczona. 

Cennik biletów wstępu na 2021:

Zanim jednak przyjedziecie na miejsce zadbajcie o to, by każdy z uczestników wyprawy zabrał ze sobą: wygodne obuwie, filtr przeciwsłoneczny, zapas wody mineralnej i prowiant.W cenie biletu wstępu jest również rejs elektryczną łodzią po jeziorze Kozjak oraz panoramiczne przejażdżki ciuchcią po parku.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Jezior Górnych. Z parkingu udajemy się oznakowanym szlakiem do przystani przy jeziorze Kozjak, skąd zabiera nas elektryczna łódź na drugą stronę jeziora. Stąd zaczynamy zwiedzanie parku.

Trasy są przygotowane i oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów: najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe – do 8 godzin wędrówki. Już po pokonaniu pierwszych kilkudziesięciu metrów ukazuje się całe piękno jezior. Na szlakach znajdziecie tablice informacyjne, na których opisane są wszystkie atrakcje. Trasy są świetnie przygotowane – drewniane kładki potrafią ciągnąć się przez kilkadziesiąt metrów bezpośrednio nad jeziorem, dzięki czemu możemy podziwiać życie na dnie, czy zobaczyć piękno wodospadów z bliska. Zwiedzanie Górnych Jezior kończymy w miejscu startu, skąd wsiadamy znowu w elektryczną łódkę, która zabierze nas w rejon Dolnych Jezior – chyba najbardziej spektakularnych w całym parku.

Po kilkunastominutowym rejsie jest przystanek – tam mamy do dyspozycji sklepiki z pamiątkami, restaurację oraz toalety.

Ruszamy dalej. Widoki są niesamowite, tym bardziej, że wodę otaczają masywne klify wapienne dochodzące do 40 m wysokości. Po drodze istnieje kilka możliwości zejścia ze szlaku np. do Jaskini Błękitnej czy wejścia na górną część szlaku, z której możemy podziwiać piękno jezior z lotu ptaka. To miejsce, w którym z pewnością wykonacie najlepsze zdjęcia obrazujące ten malowniczy park.

Ale to nie koniec atrakcji! Wisienką na torcie jest Wielki Wodospad – z pewnością tam dotrzecie, bo każda trasa do niej prowadzi. Stojąc na wyciągnięcie ręki od wodospadu, możecie oglądać spadające z 78 m wody jeziora Novakovića Brod.

Po kilkunastu kilometrach wędrówki po parku z pewnością będziecie chcieli odetchnąć. Oczywiście dla tych najbardziej wytrwałych jest możliwość powrotu pieszo. Ale dla pozostałych jest też druga opcja – można wrócić na parking darmową ciuchcią.

Z których kempingów najbliżej jest do Jezior Plitwickich?

Zaton Holiday Resort – ok. 140km (ok. 2h samochodem)

Park Soline – ok. 160km (ok. 2h samochodem)

Terme Catez – ok. 160km (ok. 2h samochodem)

Solaris – ok. 190km (2-3h samochodem)

Belvedere – ok. 230km (ponad 3h samochodem)

Szukasz kempingów w Dalmacji? Zobacz tutaj!

Szukasz kempingów na Istrii? Zobacz tutaj!

Mogą Cię również zainteresować