Istria, czyli złoty środek

Chorwacja, obok Włoch, to najpopularniejszy kierunek wakacyjny wśród polskich turystów spędzających wakacje na kempingu. Głównymi zaletami wypoczynku w tej części Europy jest pogoda, otwartość i serdeczność ludzi, a także duże zróżnicowane pod względem atrakcji i krajobrazu. Dziś przyjrzymy się dla Was jej północnej części – Istrii.

Zdecydowana większość półwyspu Istria należy właśnie do Chorwatów. Tylko niewielka jego część znajduje się na Słowenii, a małe miasteczko Muggia – we Włoszech. Znajduje się między zatoką Triesteńską, Kvarner, a także Rijecką. Brzegi we wschodniej części są bardziej strome, część kontynentalna natomiast jest bardziej górzysta. Panuje tu oczywiście klimat śródziemnomorski, choć cechuje się większą wilgotnością powietrza niż bardziej od nas odległa Dalmacja, ze względu na częstsze opady. Istria to także wspaniałe adriatyckie nadmorskie krajobrazy: rozległe pola winnic i drzew oliwnych przywodzące na myśl Toskanię, bądź Grecję. W ten rejon Chorwacji bez problemu dotrzecie z  Polski samochodem trasami szybkiego ruchu i autostradami. Po drodze możecie zatrzymać się na nocleg na trasie m.in. na kempingu Ossiacher See.

W naszej ofercie na Istrii znajdziecie między innymi kempingi w Puli, Porecu, Novigradzie, które znajdziecie tutaj.

Zaczynamy od Poreca. To jedno z największych i najstarszych miast na Płw. Istria. Warto wybrać się tam wieczorową porą i pospacerować po brukowanych uliczkach pięknej starówki. Najbardziej znanym obiektem jest wpisana na listę UNESCO bazylika Eufrazjana.

Novigrad to kolejne urocze portowe miasteczko, posiadające w swojej ofercie zatokę dla kutrów i jachtów, które warto podziwiać z bliska, gdyż port do godziny 20 jest otwarty dla wszystkich zwiedzających. Bardzo ciekawie prezentuje się tu lokalna oferta gastronomiczna. Chorwacji specjalizują się w typowej kuchni śródziemnomorskiej, w której królują świeże owoce morza. Restauracje oferują oczywiście również lokalne najpopularniejsze produkty browarnicze takie jak Karlowaćko, Ożujsko, bądź Favorit, który smakował mi najbardziej. W Novigradzie znajdziecie też urocze kamyczkowe plaże, część której możecie schować do kieszeni dla Waszych najbliższych jako pamiątkę, ozdobę, bądź wypełnienie Waszego ogródka lub akwarium. Warto rzucić okiem na kościół św. Pelage i św. Benedykta. Polecamy także odpocząć przy tutejszej latarni morskiej – jest tam wspaniałe miejsce do obserwacji morskich zwierząt.

W niewielkiej odległości od naszych kempingów znajdziecie Park Narodowy Brijuni, w skład którego wchodzą Wyspy Briońskie. Jest to malowniczy Archipelag 14 wysepek u wybrzeży Istrii, od której oddziela go jedynie cieśnina Fazana. Maksymalna jej głębokość to jedynie 12 metrów. Wyspy znane są ze względu na nieskazitelność tutejszej natury. Znajdziecie tu ponad sto gatunków zwierząt i roślin, które objęte są ścisłą ochroną. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć nawet butlonose.

Jeśli baseny i zjeżdżalnie na kempingu nie zaspokoją potrzeb Waszych pociech, polecamy sprawdzić aquapark. Istralandia to ogromny kompleks basenów, brodzików, zjeżdżalni i innych atrakcji wodnych. Jak głosi jedna z recenzji polskiego turysty, najwyższe z nich mogą stanowić wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych miłośników wodnych figli.

Spędzając wakacje na kempingu w Istrii warto zaliczyć również jej północno-zachodnią część, należącą już do sąsiadującej z Chorwacją, Słowenii.

Miejscem, które polecam najgoręcej jest zdecydowanie Piran. Piękne, spokojne, niezbyt rozległe i urocze miasteczko, znajdujące się przy samym wybrzeżu Morza Adriatyckiego, przywodzi na myśl „Mała Wenecję”. Do centrum miasta wjazd mają jedynie nieliczni, stąd też dla gości przygotowano parking na wzgórzu, dzięki czemu na skromnych nadmorskich bulwarach jest naprawdę uroczo. Czeka Was długi spacer po pięknej okolicy, natomiast w pełni wynagradza go punkt widokowy. Podobno obserwować tu można najpiękniejsze zachody słońca, rozkoszując się lodami włoskimi z tutejszych restauracji.Z pozostałych atrakcji Piranu polecam jeszcze plac Tartiniego, kościół Św. Grzegorza, zabytkowe mury miasta, a także muzeum muszelek. Jeśli chodzi o jednodniowy wypad z kempingu, Piran pasuje tu jak ulał.


Kolejnym słoweńskim miastem, które również warto zobaczyć, to Koper. Piękne widoki, kutry rybackie, statki, jachty, fontanny, place, port i palmy – to wszystko znajdziecie właśnie tutaj. Z gastronomii mogę polecić restaurację Pivnica, gdzie bez problemu można porozumieć się po angielsku.

Istria to bez wątpienia bardzo interesujący kierunek wakacyjny. Bliskość i mnogość atrakcji sprawia, że czas tu spędzony biegnie bardzo szybko i nigdy nie jest go wystarczająco dużo, aby zobaczyć wszystko, co ma do zaoferowania. Kolejnym plusem jest lokalizacja i standard kempingów, jakie zapewnia Wam w tym regionie Vacansoleil. Camping może służyć zarówno jako baza wypadowa, jednak świetnie sprawdza się również jako miejsce do plażowania, leżakowania i leniuchowania. Najlepiej jednak, zgodnie z filozofią Horacego – zachować złoty środek.

Mogą Cię również zainteresować