Południe Włoch – podróż po rajskim wybrzeżu Apulii

Zabieramy Cię w podróż po cudownym wybrzeżu na samym obcasie włoskiego buta. Apulia to najdalej na południe wysunięty zakątek Włoch. Ciągnie się od Płw. Gargano po miasto Taranto. Krajobraz zmienia się tu jak w kalejdoskopie – od skalistych klifów, przez perłowe, piaszczyste plaże, urocze zatoczki, niesamowite formacje skalne w morzu po zachwycające jaskinie. To wszystko na styku dwóch mórz: Jońskiego i Adriatyku.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie: tętniące życiem kurorty lub spokojne plaże. W tym artykule przedstawiam najpiękniejsze piaszczyste plaże położone w maksymalnej odległości 40 km od kempingu La Masseria.

Punta Prosciutto

40 km od kempingu La Masseria

Jedna z najspokojniejszych i najpiękniejszych naturalnych plaż w regionie. Dość łagodne zejście do wody. Przy plaży jest możliwość wynajęcia leżaków (średni koszt za 2 leżaki i parasol to około 15 € za dzień). Znajdziecie tu również bar serwujący zimne napoje i kawę.

Parking: bliżej plaży znajdują się prywatne parkingi (koszt za dzień to około 5 €), ale poza sezonem można spokojnie znaleźć darmowe miejsce przy drodze prowadzącej na plażę.

Sant’Isidoro

21 km od kempingu La Masseria

Niewielki kurort położony pośród kilku hoteli. To wymarzone miejsce na wypoczynek z małymi dziećmi – plaża w kształcie podkowy sprawia, że nie ma tu wysokich fal, a zejście to wody jest wyjątkowo łagodne. Dodatkową atrakcją może być kamienna wieża obronna z XVI wieku. Przy plaży znajduje się bar oraz restauracja serwująca świeże owoce morza.

Parking: dozwolony tylko w wyznaczonych miejscach. Poza sezonem bezpłatny. W sezonie możliwe opłaty (zazwyczaj jest to około 5 € za cały dzień).

Lido Maldive del Salento

40 km od kempingu La Masseria

Nie bez powodu plaża została okrzyknięta niegdyś Malediwami Europy. Wszystkie odcienie turkusu i drobny, biały piasek idealnie ze sobą kontrastują, tworząc prawdziwą ucztę dla oczu. Plaża delikatnie schodzi do wody, miejscami można napotkać sporych rozmiarów skały. Jest to jedna z najbardziej zatłoczonych plaż, ale znajdziecie tu mimo wszystko mnóstwo miejsca. Przy plaży znajduje się bar serwujący drobne przekąski i zimne/gorące napoje. Wynajem 2 leżaków z parasolem to koszt około 20€.

Parking: przy plaży znajduje się ogromny parking – wjazd kosztuje 5 € za dzień.

Baia Verde

9 km od kempingu od kempingu La Masseria

Plaża, z której widać otoczone murami obronnymi miasteczko Gallipoli. Łagodne zejście do wody sprawia, że jest tu bezpiecznie dla rodzin z dziećmi. Plaża sprawia wrażenie również mniej zatłoczonej.

Parking: przy plaży znajduje się długa ulica, wzdłuż której wyznaczone są parkingi (w większości płatne, ok. 5 € za dzień).

Lido Playa Del Sol Torre Mozza

33 km od kempingu La Masseria

Dość szeroka plaża z drobnym piaskiem i turkusową wodą. Moim zdaniem podobna do Malediwów Europy, z tym że zdecydowanie mniej zatłoczona. Bardzo łagodne zejście do wody gwarantuje bezpieczny wypoczynek z dziećmi. Co ciekawe – przy brzegu znajduje się szereg charakterystycznych dla tego regionu kamiennych wież obserwacyjnych, wybudowanych w XVI wieku.

Parking: przy plaży wyznaczonych jest kilka miejsc parkingowych (płatność w parkomatach). Natomiast za darmo można zaparkować odrobinę dalej, w bocznych uliczkach.

Na koniec kilka słów o plaży bezpośrednio przy kempingu La Masseria. Jest ona dość mała i skalista (bez specjalnych butów może być ciężko z wejściem do wody). Na plaży jest niewielki bar i leżaki (dodatkowo płatne). Zdecydowanie polecam ją bardziej dorosłym; dzieci zaś z pewnością zakochają się w kempingowych basenach, oferujących dodatkowe atrakcje.

Pierwsza piaszczysta plaża znajduje się w odległości około 1 km od kempingu i można do niej dojść pieszo – nazywa się Lido Le Conchiglie. Plaża ta ma łagodne zejście do wody.

Chcesz zarezerwować wakacje na kempingu La Masseria? Kliknij tutaj, by sprawdzić ceny i dostępność.

Mogą Cię również zainteresować