Jak zorganizować samodzielnie wakacje w Chorwacji?

Chorwacja to jeden z najbardziej pożądanych kierunków wyjazdowych Polaków w ostatnich latach. Nic dziwnego – cudowne wybrzeże i tysiące okalających je wysp z krystalicznie czystą wodą, do tego gwarancja dobrej pogody oraz ciekawa kultura to kuszące zestawienie. Jeśli chcesz zorganizować wyjazd we własnym zakresie, ten poradnik pomoże Ci przygotować plan. Zaczynamy!

 

WYBÓR REGIONU

 

Istria

 

Chorwacki półwysep, położony najbliżej Polski to dobry pomysł na wyprawę po raz pierwszy z rodziną. Odległość liczona z Warszawy to około 1250 km; z Wrocławia to niecałe 1000 km. W regionie tym mieszają się wpływy kultury chorwackiej i włoskiej. Zwiedzisz tu urocze miasteczka, z brukowanymi uliczkami, zjesz pyszne owoce morza i pizzę, równie wyśmienitą jak we Włoszech.

Miejsca, które warto zwiedzić:

  • Pula – z imponującym, starożytnym amfiteatrem
  • Porec i Novigrad – z cudowną starówką i najlepszymi lodami
  • Rovinj – zobacz nasz przewodnik

 

Istria oferuje również szereg wydarzeń kulturalnych: festiwale, koncerty i wystawy to w zasadzie codzienność w sezonie wakacyjnym.

 

Dalmacja

 

Południowa część Chorwacji jest przez wielu turystów oceniana jako najpiękniejszy region tego kraju. Bajeczne plaże, rajskie wyspy i śródziemnomorski klimat sprawiają, że wakacje właśnie tutaj to gwarancja udanego wypoczynku. W zasięgu zwiedzania są najbardziej znane miejscowości: Dubrovnik, Split czy też Trogir. Ale Dalmacja to przede wszystkim cuda natury!

Miejsca, które musisz zobaczyć:

  • Park Narodowy Jezior Plitwickich (sprawdź jak się tam dostać i  ile to kosztuje TUTAJ)
  • Wodospoady Krka (sprawdź nasz praktyczny poradnik TUTAJ)
  • Pag – wyspa z iście księżycowym, unikatowym krajobrazem. Bez problemu dojedziesz tam również samochodem! Przeczytaj więcej o wyprawie na Pag TUTAJ)

 

 

NOCLEGI

 

Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z kwaterami, apartamentami i… kempingami! Ta trzecia opcja doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi. Na kempingach znajdziecie mnóstwo atrakcji: baseny, animacje, place zabaw i boiska sportowe, a do tego praktycznie wszystkie z oferty Vacansoleil są bezpośrednio przy plaży. Co wybierasz: nowoczesny domek, komfortowy i gotowy namiot, a może pojedziesz z własną przyczepą kempingową?

Sprawdź kempingi w Chorwacji i ich ceny

 

DOJAZD

 

Jeśli wybierasz się w podróż z małymi dziećmi, zbyt długa podróż może być męcząca. Dojazd to oczywiście indywidualna sprawa, ale najważniejsze jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie przeceniaj swoich możliwości! Pamiętaj o odpoczynku, a jeśli to konieczne – zapewnij sobie nocleg na trasie. Do planowania trasy polecamy portal www.viamichelin.pl, który wskaże Ci kilka opcji dojazdu, z przybliżonymi kosztami. Polecamy również nasz artykuł o winietach.

 

 

UBEZPIECZENIE

 

Kwestia ubezpieczenia jest niestety bardzo często lekceważona przez podróżujących. A to duży błąd, gdyż jego brak może okazać się bardzo kosztowny w skutkach. Dlaczego? Ponieważ ubezpieczenie w ramach NFZ nie pokrywa wszystkich zabiegów; nie jest zapewniony również transport chorego / zmarłego do domu.

Koniecznie wyrób kartę NFZ i wykup dodatkowe ubezpieczenie u dowolnego ubezpieczyciela na koszty leczenia, obejmujące również transport. Przeczytaj nasz poradnik jak to zrobić TUTAJ.

Mogą Cię również zainteresować