Winiety i opłaty za autostrady – czyli jak wyliczyć koszt dojazdu na wakacje.

Wyprawa na wakacje, które sami organizujecie to nie lada wyzwanie, ale dające ostatecznie niesamowitą satysfakcję. Wybraliście już wymarzone miejsce na spędzenie urlopu? Teraz usiądźcie wygodnie i zaplanujcie podróż samochodem. By uniknąć niespodzianek, bądźcie przygotowani na opłaty drogowe, które mogą Was spotkać na trasie. 

Przygotowując się do podróży, warto na pewno zapoznać się z mapą i zaplanować którędy będzie najlepiej dojechać do miejsca docelowego. Zazwyczaj jest kilka opcji do wyboru – najszybsze oczywiście będą trasy prowadzące przez autostrady, za które w niektórych krajach trzeba słono zapłacić. Dlatego też warto wcześniej upewnić się, jaki będzie przybliżony koszt opłat drogowych.

Za granicą możecie spotkać się z dwoma rodzajami opłat – winiety oraz zwykłe bramki, przy których co jakiś czas będziecie musieli dokonać opłaty za przejazd danego odcinka. To drugie rozwiązanie jest też stosowane w Polsce – ale spokojnie, w przeciwieństwie do Polski, bramki za granicą nie są ustawione co 20 km. Wjeżdżając przykładowo do Włoch, od strony Triestu, podążając na samo południe kraju – taka bramka będzie tylko przy wjeździe na autostradę, a kolejna – gdy już w zasadzie dotrzecie na miejsce. Ale więcej o tym w dalszej części tego wpisu.

Winiety – to naklejki, które są dowodem na to, że uiściliście opłatę drogową za przejazd autostradami. Często spotykamy się z pytaniem gdzie kupić takie winiety i gdzie jest to bardziej opłacalne. Są dwie opcje:

  1. Możecie kupić winietę jeszcze przed podróżą poprzez stronę Polskiego Związku Motorowego, która jako jedyna posiada koncesję na sprzedaż winiet zagranicznych w Polsce. Na tej stronie znajdziecie szczegółowe informacje o cenach poszczególnych winiet (które są sprzedawane na określoną ilość dni). Ceny zazwyczaj są sporo wyższe niż te kupione na stacjach benzynowych przy granicy lub za granicą Polski, a dodatkowo doliczane są koszty wysyłki.
  2. Winiety bez problemu możecie dostać również przed przekroczeniem granicy ze Słowacją lub Czechami, lub zaraz po jej przekroczeniu (to drugie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne), na najbliższej stacji benzynowej. Bez problemu znajdziecie punkty, w których można je kupić. W żadnym wypadku nie radzimy ryzykować i wjeżdżać na autostrady bez potrzebnej naklejki – jej brak może Was dużo kosztować! Przykładowo – brak winiety w Austrii wiąże się z mandatem w wysokości nawet do 3000 euro!
  3. Winiety czeskie, węgierskie i słowackie kupuje się z wyprzedzeniem przez stronę internetową – w tym przypadku nie ma żadnych naklejek na szybę, a nr rejestracyjny pojazdu pojawia się w systemie danego kraju. Winiety te możecie kupić tutaj:

Winiety AUSTRIA – uwaga – można je kupić najpóźniej na 18 dni przed planowaną datą podróży

Winiety CZECHY

Winiety WĘGRY  

Winiety SŁOWACJA

Winiety przykleja się na przedniej szybie, w prawym lub lewym rogu – zazwyczaj na odwrocie naklejki jest instrukcja w którym miejscu dokładnie powinna być umiejscowiona.

Nie we wszystkich krajach jest wymagana winieta – takim przykładem są chociażby Francja czy Włochy. We Włoszech są bramki, gdzie przy wjeździe na autostradę najpierw pobieracie bilet z  zaznaczonym miejscem jego wydania, a przy zjeździe z autostrady – znajduje się kolejna bramka, gdzie wkładacie bilet do maszyny. Wylicza ona koszt dojazdu – można zapłacić gotówką lub kartą (nad bramkami są wielkie znaki, gdzie można zapłacić tylko kartą, a gdzie tylko gotówką). Często są też bramki obsługiwane przez ludzi. Jeśli posiadasz banknoty o wyższym nominale (20, 50 euro), nie martw się – maszyna wydaje resztę. Ale spotkaliśmy się z sytuacją we Francji, gdzie chcieliśmy zapłacić banknotem 200 euro, i niestety z niewiadomych przyczyn maszyna w kółko go odrzucała. Dlatego zawsze dobrze mieć w zanadrzu kartę płatniczą.

By wyliczyć przybliżony koszt autostrad polecamy stronę viamichelin.pl , która dość dokładnie określa przybliżoną wartość przejazdu na określonym odcinku. Ponadto na stronie tej można oszacować też mniej więcej koszt paliwa i czas dojazdu.

Mogą Cię również zainteresować